Aito Säästöpankki juniori­toiminnan kumppaniksi

04/02/2025 Seura
Uutinen

Tampere United ja Aito Säästöpankki ovat aloittaneet laajan yhteistyön, jonka myötä Aito Säästöpankki on monella tavalla mukana Tampere Unitedin junioritoiminnassa. Yhteistyön näkyvin osa on Aito Säästöpankin näkyminen kaikkien TamUn junioriedustusjoukkueiden pelipaidoissa, ja lisäksi pankki tulee myös mukaan Tampere Unitedin tukirahastoon.

Aito Säästöpankki

  • Paikallinen ja välittävä – valttina henkilökohtainen palvelu, kattavia digipalveluja unohtamatta.
  • Toimii Pirkanmaalla, Satakunnassa, Etelä-Pohjanmaalla ja Varsinais-Suomessa.
  • Tampereen konttori sijaitsee osoitteessa Hämeenkatu 5 A. Konttorit löytyvät myös mm. Kangasalta, Nokialta, Ylöjärveltä, Pirkkalasta ja Lempäälästä.
  • Lue lisää Aito Säästöpankin nettisivuilta.

Tampere Unitedin juniori­toiminnan arvomaailmaan ja tapaan toimia tutustuttuamme oli heti selvää, että seuran juniori­toiminnan perus­periaatteet sopivat erinomaisesti yhteen pankin arvomaailman kanssa.

- Pasi Virtanen
Kumppanuuspäällikkö, Aito SP

Kumppanuuspäällikkö Pasi Virtanen kertoo Aito Säästöpankin haluavan paikallisena pankkina tukea oman yhteisönsä hyvinvointia.

”Viime aikoina olemme panostaneet erityisesti lasten ja nuorten liikunta­harrastusten tukemiseen, sillä haluamme osaltamme edistää lasten ja nuorten liikunnallisia harrastus­mahdollisuuksia siten, että mahdollisimman monella lapsella ja nuorella olisi tasapuoliset mahdollisuudet harrastaa ja kehittää itseään”, Virtanen sanoo.

”Tampere Unitedin juniori­toiminnan arvomaailmaan ja tapaan toimia tutustuttuamme oli heti selvää, että seuran juniori­toiminnan perus­periaatteet sopivat erinomaisesti yhteen pankin arvomaailman kanssa, ja siksi yhteistyön aloittaminen tuntui varsin luontevalta”, Virtanen jatkaa.

Tampere Unitedin puheenjohtaja Antti Niemistö korostaa yhteistyön monipuolisuutta ja laajuutta.

”Yhteistyön aloituksesta on keskusteltu hyvin innostuneissa tunnelmissa. Haluamme löytää yhteistyökumppaneita, joiden kanssa tehdään laaja-alaista yhteistyötä, josta molemmat osapuolet hyötyvät aidosti”, Niemistö sanoo.

Kummijoukkueeksi 2012 syntyneiden P13-edustus

Aito Säästöpankki tukee kaikkia Tampere Unitedin juniori­edustusjoukkueita, ja erityisen tiiviisti pankki on mukana kummi­joukkueeksi valikoituneen 2012 syntyneiden P13-joukkueen toiminnassa.

Kummijoukkue käyttää saamansa tuen aivan erityiseen turnausmatkaan, sillä P13-edustus matkustaa heinäkuun lopussa Uumajaan, jossa se osallistuu Umeå Fotbollsfestival -turnaukseen.

”Kyseessä on suuri kansainvälinen juniori­turnaus, jossa pääsemme pelaamaan täysin uusia vastustajia vastaan ja kokemaan kansain­välisten pelikenttien tunnelmaa. Turnauksen pelimuoto 9vs9 poikkeaa myös Suomen tämän ikäkauden pelitavasta, ja tarjoaa siten ylimääräisen pelillisen haasteen, josta voimme joukkueena oppia”, kertoo joukkueen vastuu­valmentaja Ville Salonen.

Viime kesänä joukkue pelasi monen muun TamUn joukkueen tavoin KTP Cupissa Kotkassa, ja tämä oli monelle pelaajalle koko kesän kohokohta. Nyt kauden päätapahtuma on Uumajan turnaus.

”Turnaus tarjoaa pelillisten haasteiden lisäksi varmuudella upean kokemuksen koko joukkueelle. Samalla viemme joukkueeseen syntyneen upean kannatus­kulttuurin ja Minikaartin kansain­välisille pelikentille, ja voimme sanoa myös seuran strategiaan peilaten, että Tampere United on jo ensi kesänä Euroopan kentillä”, Salonen sanoo.

Tärkeä lahjoitus tukirahastoon

Tampere Unitedin tukirahastosta myönnetään harrastustukea syrjäytymis­vaarassa oleville ja vähävaraisille lapsille ja nuorille. Näin mahdollistetaan jalkapallo­harrastuksen jatkuminen Tampere Unitedissa.

Tukirahaston varat kerätään yksityishenkilöiden, säätiöiden ja yritysten lahjoituksista, ja myös Aito Säästöpankki on yhteistyön myötä mukana rahastossa.

”Tukirahaston merkitys on näinä tiukkoina taloudellisina aikoina kasvanut, joten kiitokset Aito Säästöpankille panoksesta lasten ja nuorten harrastamisen mahdollistamiseen”, kiittää junioripäällikkö Ville Lehtilä.

Lisätietoja harrastustuen hakemisesta sekä tukirahastoon lahjoittamisesta löytyy sivulta tampereunited.fi/juniorit/harrastustuki.

TamU-Kauppa

Pääyhteistyökumppanit

Tukemassa myös

American Brothers Circle Line Group Käännöstoimisto Juha Arola VA Sport Management

8.2. FC Inter 2 - TamU 3 – 0

2.2. Ilves T18 - TamU naiset 3 – 1

2.2. TP-T - TamU 2 3 – 6

16.2. klo 14 TamU - FC Jazz

2.3. klo 15 TPV - TamU naiset

16.2. klo 20 TamU 2 - FisU