Tauko harjoittelusta jatkuu toukokuun puoliväliin

01/04/2020
Uutinen

Palloliitto tiedotti maanantaina, että maaliskuun alussa alkanutta jalkapallotoiminnan keskeytystä on jatkettu 13.5. saakka. Ylimmillä sarjatasoilla on edelleen voimassa suunnitelmat aloittaa sarjat kesäkuussa. Aika näyttää salliiko koronavirusepidemia tämän.

TamU-uutiskuva

Tampere Unitedin edustusjoukkueen valmentajat ovat reagoineet tilanteeseen laatimalla päävalmentaja Jukka Listenmaan johdolla uudet ohjeet omatoimiseen harjoitteluun. Ohjelmaan sisältyy lihaskuntoharjoittelun ja lenkkeilyn lisäksi nopeusharjoittelua ja anaerobinen harjoite.

”Harjoitteluohjelma tähtää siihen, että joukkue on iskussa kun kausi lopulta alkaa. Tässä vaiheessa oli tarpeen antaa uudet kuviot ihan jo vaihtelun vuoksikin”, kuvailee päävalmentaja Listenmaa.

”Pelaajilta on yhä tullut hyvällä tahdilla raportit omatoimisesta harjoittelusta. Kun kausi alkaa, me olemme valmiita”, komppaa Listenmaan aisapari Weeti Tero.

Tampere United tiedottaa seurayhteisölle heti, kun kauden alkamisen suhteen tulee uutta tietoa. Sitä odotellessa parhaat tavat tukea seuraa vaikeassa tilanteessa ovat kausikortin ja kannattajatuotteiden ostaminen Kaikki nämä ovat tarjolla TamU-kaupassa: tampereunited.fi/kauppa.

TamU-Kauppa

Pääyhteistyökumppanit

Yhteistyökumppanit

Mukana matkalla Eurooppaan

Ottelukumppanit

Muut kumppanit

19.9. SalPa - TamU 6 – 4

12.9. TamU naiset - IFK Mariehamn 4 – 1

19.9. TamU 2 - NoPS 2 – 1

25.9. klo 19 TamU - JJK

26.9. klo 15 LiePa - TamU naiset

26.9. klo 14 TamU 2 - TP-T