PJ:n kolumni: Talous­haasteista kohti parempaa

21/12/2024 Seura / TamU
Uutinen

Tampere Unitedissa on juuri nyt tapahtumassa suuria asioita. Kulunutta vuotta ovat sävyttäneet taloushaasteet, mutta niistä huolimatta olemme kyenneet katsomaan tulevaisuuteen optimistisesti ja kehittämään seuraa. Viime kauden taloudesta raportoimme tuttuun tapaan yksityis­kohtaisesti viimeistään maaliskuun loppupuolella tilinpäätöksen valmistuttua. Jo nyt voin kertoa niistä syistä, miksi seuran puheenjohtajana uskon pahimpien talous­haasteiden selättyvän suhteellisen nopeallakin aikataululla.

Tulen pitämään huolen siitä, että jos edustus­toiminta ei pärjää omillaan, se ei voi tulla emoseuran kukkarolle.

- Antti Niemistö
Puheenjohtaja

Tuntuu lähes uskomattomalta, että näinä aikoina yhteisöstä löytyy kolmessa kuukaudessa 50 000 euroa, vaikka pelikausi ei ole edes käynnissä.

- Antti Niemistö
Puheenjohtaja

Miesten edustus­­joukkueen toiminnan siirtäminen elokuun lopussa perustetun Tampere United jalkapallo Oy:n alle on ollut emoseuran talous­haasteiden kannalta aivan keskeinen toimenpide, jolla haluamme suojella emoseura mahdollisilta taloudellisilta riskeiltä tulevaisuudessa.

Ei ole nimittäin mikään salaisuus, että seuran talous­vaikeudet johtuvat siitä, että miesten edustus­joukkueen toiminta on ollut kahden viimeisen kauden ajan pahasti alijäämäistä

Yhtiöittämisen ansiosta edustus­­toiminta ei voi rasitttaa muuta seuraa eikä varsinkaan juniori­toimintaa enää enempää. Peli on niin sanotusti vihelletty emoseuran puolesta poikki.

Tästä olen ylpeä, ja puheen­johtajana tulen pitämään huolen siitä, että jos edustus­toiminta ei pärjää omillaan, se ei voi tulla emoseuran kukkarolle. Kun näin on, emoseuralla ei ole mitään hätää taloutensa suhteen, vaikka tarkan euron aikoja eletäänkin.

Päin vastoin osakeyhtiön parempia mahdollisuuksia kerätä rahoitusta on jo syksyn aikana hyödynnetty mm. siten, että emoseuralle on annettu matala­­korkoista pitkäaikaista lainaa. Summa on sekä emoseuran että yhtiön kokonais­kuvaan suhteutettuna pieni, mutta olennainen emoseuran pärjäämisen kannalta.

Keskeisin uusi elementti on tietenkin osakeanti. Sen alkaessa miesten edustus pelasi Kakkosessa, ja oli epävarmaa pääsisimmekö nousu­karsintoihin. Uskalsin silloin sanoa hiljaa ääneen, että kyllä me nyt 10 000 euroa saamme kokoon oli mikä oli.

Tosin ei siitäkään oikeasti täysin varma uskaltanut olla. Kakkosessa pelaavan seuran osakeannissa mennään kokolailla testaamattomalle maaperälle.

Nyt osakeanti on tuottanut jo reippaasti yli 30 000 euroa, joka tuntuu kyllä uskomattoman upealta summalta. Anti jatkuu vielä kymmenen päivän ajan eli vuoden loppuun asti. Näppi­tuntumani on, että lopullinen summa asettuu välille 40 000 – 50 000 euroa.

Nousu Ykköseen on varmasti vauhdittanut antia. Silti sen onnistuminen näin hyvin on osoitus sinivihreän yhteisön voimasta, sillä nyt koossa oleva summa on kerätty aika pienistä puroista. Osakkeita on merkinnyt jo yli 70 henkilöä ja yritystä, joista ylivoimainen enemmistö on tehnyt pienimmän mahdollisen 150 euron panostuksen.

Yhteisön voimasta kertoo myös se, että osakeannin kanssa saman­aikaisesti Tampere Unitedin kannattajat ovat ostaneet kausikortteja yli 20 000 eurolla. Tuntuu lähes uskomattomalta, että näinä aikoina yhteisöstä löytyy kolmessa kuukaudessa 50 000 euroa, vaikka pelikausi ei ole edes käynnissä.

Myös yhteistyö­kumppanien myynti on edennyt mukavasti. Lähes kaikki vanhat kumppanit ovat alustavasti kertoneet jatkavansa, ja osa on jo jopa kasvattanut panostuksiaan. Lisäksi mukaan on jo tässä vaiheessa liittynyt yhdeksän täysin uutta yhteis­työkumppania, ja uusia logoja voi jo bongata nettisivujen alareunasta.

Tampere United on matkalla kohti hienoja asioita. Odottakaapa vaan!

Jos haluat tehdä enemmän kuin odottaa, tutustu osakeantiin osoitteessa tampereunited.fi/osakeanti ja tee oma osakemerkintäsi viimeistään 31.12. tai vieraile TamU-kaupassa kausikortti­ostoksilla.

Antti Niemistö
Tampere Unitedin puheenjohtaja

TamU-Kauppa

Pääyhteistyökumppanit

Tukemassa myös

American Brothers Circle Line Group Käännöstoimisto Juha Arola VA Sport Management

19.1. TPV - TamU 2 – 3

18.1. Ilves T18 - TamU naiset 0 – 4

19.1. TamU 2 - FC Haka j. 2 – 4

26.1. klo 14 TamU - Ilves 2

1.2. klo 16 Ilves T18 - TamU naiset

25.1. klo 19 FC Lasten - TamU 2