Närpiöstä jatko­paikka hyvällä rutiini­suorituksella

30/04/2026 TamU
Otteluraportti

Miesten edustus jatkaa Suomen Cupin 5. kierrokselle eli 32 parhaan joukkoon, sillä Kraft FF kaatui Närpiössä puhtaasti lukemin 0–6 (0–3). Alkutahdit ottelulle soitti Lui Bradbury kahdella maalillaan, ja lopulta neljä muutakin pelaajaa pääsi pöllyttämään maaliverkkoja. Ossi Torniainen kiitti avauskokoonpanon paikastaan tekemällä ensimmäisen maalinsa Sinipaidoissa, ja myös Rasmus Lehtosen maali oli ensimmäinen TamUssa, vaikka maalipuut ovat kolisseet tällä ja edellisellä kaudella useammankin kerran. Suomen Cupin 5. ja 6. kierroksen ottelut arvotaan ensi tiistaina 5.5.

Suomen Cup

0 – 6

  • TamU hallitsi ottelua alusta loppuun ja otti jatkopaikan suuremmitta vaivoitta.
  • Kyseessä on ensimmäinen kerta uuden tulemisen aikana, kun TamU pääsee Suomen Cupin 5. kierrokselle eli 32 parhaan joukkoon.

Motivointi edellisen ottelun jälkeen oli varsin yksin­kertaista. Jokainen pelaaja halusi todistaa itselleen, joukkueelle ja kannattajille, että osaamme pelata.

- Topi Priha
Päävalmentaja
-

Ottelu kulki TamUn hallinnassa alusta loppuun, ja kliseisesti voidaan todeta, että lukemat olisivat voineet olla vielä nähtyä suuremmatkin. Tämä ei täysin yllätys toki ollut, sillä TamUa ennakoidaan Ykkösen kärkipäähän, ja Kraftin kohtalona lienee tänäkin vuonna taistella Kakkosesta putoamista vastaan.

”Olimme paremmin pelaava joukkue, paremmilla pelaajilla varustettuna. Yksilötaitoero oli selkeä. Hallitsimme ottelua alusta lähtien, eikä 0–2-maalin jälkeen voittajasta ollut epäselvyyttä”, näki päävalmentaja Topi Priha ottelun.

”Motivointi edellisen ottelun jälkeen oli varsin yksinkertaista. Jokainen pelaaja halusi todistaa itselleen, joukkueelle ja kannattajille, että osaamme pelata”, Priha jatkoi viitaten edellisen ottelun rökäletappioon.

TamU aloitti paineen luomisen heti ottelun alussa, ja ensimmäisen viiden minuutin aikana nähtiin muutama hyvä hyökkäys ja kolme kulmapotkua. Näistä pallot päätyivät kuitenkin maalivahdin käsiin.

Ottelun ikävin hetki nähtiin ottelun 8. minuutilla, kun Becic Sifet otti pitkän vauhdin ja lanasi Lauri Kestin siihen malliin, että TamU joutui tekemään heti tässä kohtaa ensimmäisen pelaajavaihdon. Hämmästyttävästi Sifet selvisi pelkällä varoituksella.

TamU ei pitkästä huoltotauosta lamaantunut, vaikka Kraft pääsikin kertaalleen laukomaan kaukaa ihan vaarallisesti, joskin maalin yli. Paine Kraftin päässä jatkui, ja lopulta vielä ennen vartin täyttymistä verkko saatiin heilumaan.

Hyökkäys pelattiin Joona Hallivuoren kautta vasemmalta. Rasmus Väisänen pudotti keskityksen loistavasti Lui Bradburyn jalkaan, eikä tämä erehtynyt päästyään laukomaan läheltä. Pallo takanurkkaan ja taululle 0–1.

Bradburylla oli pelin edetessä muutamia tilaisuuksia kasvattaa TamUn johtoa. Vain muutam minuutti avausmaalin jälkeen Kestin kentällä korvannut Juho Heikkinen tarjoili tekopaikan, mutta maalivahti venytti tilanteen kulmapotkuksi.

Bradburyn toinen maali syntyi hyökkäyksestä, jossa Ossi Torniainen toi pallon vauhdilla ylös oikeaa laitaa pitkin, leikkasi keskemmälle boksiin rajan kohdalla ja löysi pilkun kohdille hyvän juoksun tehneen englantilaisen. Bradburyn viimeistely oli terävä ja näin TamU johti jo 0–2.

Kraftin selkäranka napsahti poikki kuin närpiöläinen kurkku vain reilu minuutti myöhemmin. Rasmus Väisänen sai vastahyökkäyksessä pallon Juho Heikkiseltä boksin vasemmalle puolelle, leikkasi keskemmälle ja viimeisteli varmasti etukulmaan. Lukemissa 0–3 ottelu oli käytännössä taputeltu.

TamU ei kuitenkaan nostanut jalkaa kaasulta, vaan ensimmäisen jakson viimeisellä kympillä nähtiin vielä hyviä hyökkäyksiä. Lisämaaleja ei kuitenkaan syntynyt, kun maalivahti Zacharias Eriksson torjui Lui Bradburyn yrityksen viimeistellä hattutemppu juuri ennen taukovihellystä, ja näin taukolukemiksi jäi 0–3.

Toisella jaksolla toiset kolme maalia

Toisella jaksolla TamU jatkoi siitä mihin ensimmäisellä jäi. Hyökkäyksiä vyörytettiin tasaiseen tahtiin, eikä Kraftille annettu kummoisiakaan mahdollisuuksia hakea kavennusmaalia. TamUn parhaat tilaisuudet osuivat Rasmus Väisäselle, jonka jälkimmäinen sijoitus osui tolppaan.

Maalin makuun päästiin vähän ennen tunnin täyttymistä, kun juuri kentälle tulleet Jesse Huhtala ja Janar Georg järjestivät tekopaikan nopealla hyökkäyksellä ja seinäsyötöllä. Viimeistelijän roolissa oli herroista jälkimmäinen.

Seuraavaa maalia jouduttiin odottamaan vain viisi minuuttia. Tällä kertaa paikkaa olivat järjestämässä Rasmus Lehtonen ja Janar Georg, ja Ossi Torniainen pääsi venyttämään viimeistelyn boksista melko lähellä maalia.

Loppulukemat 0–6 syntyivät erityisen kauniilla tavalla. Tilanne aukesi Rasmus Lehtosen kauniilla kaaripallon oikeassa laidassa kirmanneelle Juho Heikkiselle, joka palautti pallon Lehtoselle rangaistusalueen kaarelle. Tästä Lehtonen pujotteli täysin pitelemättömästi boksiin längittäen matkalla yhden vastustajan ennen aivan häikäisevän kaunista sijoitusta maalin takanurkkaan.

Heti lauantaina Turkuun

Sinipaitojen ottelutahti on tiukka, sillä heti lauantaina on vuorossa Ykkösen ottelu Interin kakkosjoukkueen vieraana Veritas Stadionilla Turussa. Tätä ennen pidetään vain yksi joukkueen yhteinen harjoitus.

”Tavoitteena on, että torstaina palautellaan pelaajien omien tarpeiden mukaan ja perjantaina pystytään normaaliin ottelua edeltävän päivän harjoitukseen”, avaa Topi Priha suunnitelmaa.

Turkulaisten kausi on lähtenyt liikkeelle hiukan yskähdellen, mutta tämä ei vaikuta Prihan ajatuksiin lauantain kohtaamisesta.

”Inter on varsin taitava joukkue liikuttamaan palloa, ja meidän täytyy pystyä samaan, jotta ei jouduta puolustamaan ja kärsimään puolustusmuodossa liian pitkiä aikoja.”

”Meidän yläalueen pelaajat ovat hyvässä iskussa ja uskon, ettei Turusta tulla tyhjin käsin takaisin”, Priha arvioi.

Suomen Cup

0 – 6

( 0 – 3 )

14′ Lui Bradbury
34′ Lui Bradbury
35′ Rasmus Väisänen
58′ Janar Georg
63′ Ossi Torniainen
78′ Rasmus Lehtonen

Yleisöä:
181

Yleisöä:
181

25 Santeri Pakkanen
3 Joona Hallivuori 58'
4 Ardian Kovaqi
6 Noel Hasa 58'
10 Taha Özcelik
15 Joonas Rantala C
17 Lauri Kesti 11'
18 Ossi Torniainen
19 Lui Bradbury 58'
20 Aleksi Hämäläinen
22 Rasmus Väisänen 58'
31 Oskari Hirvonen
7 Janar Georg 58'
8 Rasmus Lehtonen 58'
9 Jesse Huhtala 58'
11 Justus Rantanen 58'
30 Juho Heikkinen 11'
1Zacharias Eriksson
3Hannes Laine
4Jacob Åbonde
5Rijad Badnjevic
6Becic Sifet 8' 46'
7Amir Klabic 79'
8Albin Avdili 30' 66'
9Samir Isanovic C 68'
11Willy Wulff 46'
13Nedim Ibric
17Lubunga Etoka
31Jesper Norrgård
10Bekir Kadic 46'
14Eldin Krak 66'
15Mahir Halilcevic 77'
18Antonio Westerholm 68'
27Felix Juslin 46'

TamU-Kauppa

Pääyhteistyökumppanit

Yhteistyökumppanit

Mukana matkalla Eurooppaan

Ottelukumppanit

Muut kumppanit

29.4. Kraft FF - TamU 0 – 6

24.4. P-Iirot - TamU naiset 3 – 0

29.4. Loiske - TamU 2 0 – 2

2.5. klo 16 FC Inter 2 - TamU

3.5. klo 16 FC Raahe - TamU naiset

9.5. klo 19 TamU 2 - Ylöjärvi United