Naisten tryoutit päättyivät ja joukkueet rakentuvat

14/12/2024 TamU naiset
Uutinen

Naisten joukkueiden kuukauden mittainen tryout-jakso päättyi tällä viikolla, ja tulevan kauden joukkueet Kolmosessa ja Nelosessa alkavat pikku hiljaa hahmottua. Päävalmentaja Kari Nummisen mukaan tryoutit ovat sujuneet odotusten mukaisesti, vaikkakin viimeinen harjoituskerta perjantaina peruuntui kovan lumentulon ja pakkasen takia.

Naisten joukkueet

  • Edustusjoukkue pelaa Kolmosessa ja tavoittelee jälleen sarjanousua.
  • Nelosessa pelaava kakkosjoukkuetta halutaan myös viedä ylöspäin.
  • Joukkueisiin haetaan edelleen lisää valmentajia.

    Keliolosuhteet ja pakkanenkin ovat tuoneet haasteita, ja muutamalle pelaajalle on tullut pikku vammoja ja siten myös poissaoloja. Silti harjoituksissa on ollut koko ajan yli kaksikymmentä pelaajaa.

    - Kari Numminen
    Päävalmentaja

    On kiva nähdä, että meidän joukkue on vetovoimainen, ja tänne tulee joka vuosi uusia innokkaita pelaajia.

    - Mari Virtanen
    Kapteeni

    ”Hyvin on päästy eteenpäin, vaikka keliolosuhteet ja pakkanenkin ovat tuoneet haasteita, ja muutamalle pelaajalle on tullut pikku vammoja ja siten myös poissaoloja. Silti harjoituksissa on ollut koko ajan yli kaksikymmentä pelaajaa”, päävalmentaja Numminen kertoo.

    Päävalmentajan mukaan kummankin joukkueen kokoonpanot alkavat hahmottua. Osa pelaajista on jo selkeästi sitoutunut jompaan kumpaan joukkueeseen, ja osan kanssa käydään vielä keskustelu pelaajan toiveiden ja sitoutumisen pohjalta.

    ”Sitä kautta selvitetään paikka kumpaan joukkueeseen pelaaja kuuluu”, Numminen avaa prosessia.

    Aikaisempina vuosina naisten edustusjoukkueen rakentamisesta ei ole suuremmin uutisoitu, mutta nyt saadaan jo ensimmäiset varmat nimet pelaajista, jotka tulevat kaudella 2025 kuulumaan Tampere Unitedin edustusjoukkueeseen.

    Puolustuslinja hahmottuu päävalmentaja Kari Nummisen mukaan varmalle pohjalle.

    Ronja Ohtonen kävi tryoutilla jo kaksi vuotta sitten , mutta joutui vielä silloin jäämään poisi joukkueesta. Hän on tehnyt nyt paluun ja ottaa paikkansa keskuspuolustajana Emilia Nummisen ja Mari Virtasen rinnalta.”

    ”Myös maalissa nähdään paluumuuttaja, kun edellisen kerran kaudella 2022 pelannut Silja Korhonen tulee on mukana”, Numminen kertoo.

    Sinipaitoja naisten joukkueen perustamisesta asti eli seitsemän kauden ajan edustanut Mari Virtanen kertoo fiilisten olevan tryouttien jälkeen hyvät.

    ”On kiva nähdä, että meidän joukkue on vetovoimainen, ja tänne tulee joka vuosi uusia innokkaita pelaajia”, Virtanen sanoo.

    Kokeneena palaajana ja joukkueen kapteenina Virtanen osallistuu mieluusti keskusteluun uusista pelaajista.

    ”Valmentaja toki päättää miten joukkue muodostetaan, mutta käymme yhteistä keskustelua näkemyksistä, silloin kun siihen on tarvetta”, Virtanen sanoo.

    Naisten joukkueiden harjoitukset jatkuvat loppiaisen jälkeen, ja ensimmäinen harjoituspeli pelataan lauantaina 18.1. klo 19.30 Pirkkahallin C-hallissa, jossa kotijoukkueena on Ilveksen B-tytöt.

    Valmentajahaku jatkuu

    Päävalmentaja Kari Nummisen tueksi on edelleen haussa apuvalmentajia. Tehtävä sopii hyvin valmentajauransa alkuvaiheessa olevalle motivoituneelle henkilölle. Aiempaa kokemusta valmentamisesta ei välttämättä tarvita etenkin jos taustalla on runsaasti omaa pelikokemusta.

    Tarjolla on myös mahdollisuus ottaa suurempi vastuu naisten kakkosjoukkueen valmentamisesta. Naisten joukkueet harjoittelevat kahtena ryhmänä yhteisillä harjoitusvuoroilla, ja valmentajarooleja voidaan rakentaa joustavasti. Ole rohkeasti yhteydessä, ja katsotaan millainen rooli sinulle voitaisiin antaa!

    Hakemuksen voi jättää oheisella lomakkeella. Valmentajasopimus alkaa sopimuksen mukaan aikaisintaan tammikuussa alussa. Palkkiosta sovitaan ehdokkaiden haastattelujen yhteydessä. Jätä hakemus tämän uutisen lopussa olevalla lomakkeella.

    Osta naisten edustusjoukkueen tukikausikortti

    Naisten edustusjoukkueen otteluihin on ensi kaudellakin vapaa pääsy, mutta joukkuetta voi tukea hankkimalla 20 €:n hintaisen tukikausikortin.

    Tukikausikortin myynnillä kerätyt varat käytetään kokonaisuudessaan joukkueen kausimaksujen alentamiseen. Tukikausikorttia ei voi maksaa kulttuurieduilla.

    Naisten edustusjoukkueen kulut ovat suuret johtuen siitä, että vieraspelit pelataan pääasiassa Varsinais-Suomessa. Tukikausikortilla autat joukkuetta nousutavoitteen toteutumisessa!

    Tukikausikortit löytyvät seuran Holvi-kaupasta! Samalla voit ostaa myös miesten kakkosjoukkueen tukikausikortin.

    Hakemuslomake

      Nimi (pakollinen)

      Sähköposti (pakollinen)

      Puhelinnumero (pakollinen)

      Mistä rooleista olet kiinnostunut (pakollinen)

      Vapaamuotoinen hakemusteksti (pakollinen)

      Liitetiedosto (esim CV) (ei pakollinen)

      TamU-Kauppa

      Pääyhteistyökumppanit

      Tukemassa myös

      American Brothers Circle Line Group Käännöstoimisto Juha Arola VA Sport Management

      19.1. TPV - TamU 2 – 3

      18.1. Ilves T18 - TamU naiset 0 – 4

      19.1. TamU 2 - FC Haka j. 2 – 4

      26.1. klo 14 TamU - Ilves 2

      1.2. klo 16 Ilves T18 - TamU naiset

      25.1. klo 19 FC Lasten - TamU 2