Kristoffer Riihilahti tuo lisää tulivoimaa

13/05/2026 TamU
Uutinen

Ensiesiintymisensä edustusjoukkuueessa viime lauantaina tehnyt Kristoffer Riihilahti, 21, on tehnyt kauden 2026 kattavan pelaajasopimuksen Tampere Unitedin kanssa. Riihilahti on harjoitellut edustuksen kanssa jo pidemmän aikaa, ja teki parisen viikkoa sitten kaksi maalia kakkosjoukkuuen voittaessa Loiskeen maalein 0–2. Riihilahti pystyy pelaamaan monipuolisesti eri hyökkäyspään rooleja ja hakee läpimurtoaan aikuisten tasolla.

Kristoffer Riihilahti

  • Tuo uuden vaihtoehdon hyökkäykseen ja maalin­tekoon.
  • Pelasi jo PKKU-ottelussa ja tätä ennen teki kaksi maalia kakkos­joukkueen ottelussa.

Kristoffer on asenne­pelaaja ja hyvä boksissa. Hän tuo hyvän vaihtoehdon hyökkäykseen ja on erityisesti todella hyvä joukkue­pelaaja.

- Tero Suonperä
Urheilutoimenjohtaja

Loukkaantumiset ovat tuoneet vain lisää motivaatiota ja halua näyttää taitoni ihmisille.

- Kristoffer Riihilahti
Hyökkääjä

Riihilahti on pelannut kaksi edellistä kautta Grankulla IFK:ssa, mutta loukkaantumisten takia pelit ovat jääneet harmillisen vähiin. Vaikka Kakkosen pelejä on kahdelta kaudelta tilillä yhteensä vain kolmetoista, joista reilusti yli puolet vähillä minuuteilla vaihdosta, maaleja syntyi kolme.

”Parit viime kaudet ovat olleet haastavia. Maaleja on tullut aina kun olen kentälle päässyt, mutta lääkärillä on vietetty enemmän aikaa kun kentällä. Olen kuitenkin koko ajan päässyt kasvamaan ja kehittymään pelaajana, ja olen kyllä tyytyväinen omaan kehitykseeni”, Riihilahti arvioi.

Riihilahti harjoitteli Tampere Unitedissa jo alkutalvesta, mutta silloinkin lento katkesi loukkaantumiseen. Jalkapöydän murtumavamma tuli pahaan paikkaan heti ensimmäisen tryout-viikon jälkeen, mutta Riihilahti kertoo jatkaneensa joukkueen mukana ja kuntouttaneensa jalkaa kuntoutin lääkärien sallimissa rajoissa.

”Kristoffer kuntoutti vammaansa loistavalla asenteella ja on osoittanut viimeisten kuukausien aikana poikkeuksellisen palavaa halua kuulua osaksi joukkuettamme. Hän on parannetanut otteitaan harjoituksissa koko ajan ja on ansainnut mahdollisuutensa”, näkee urheilutoimenjohtaja Tero Suonperä.

Riihilahti otti yhteyttä TamUun jo hyvissä ajoin syksyllä ja muutti Tampereelle tammikuussa.

”TamU oli ensimmäinen seura johon olin yhteydessä. Juttelimme videopuhelussa Topi Prihan kanssa jo syksyllä ja sain heti hyvän vaikutelman. Testijakso pitkittyi jalkapöytäni takia lopulta neljän kuukauden pituiseksi, ja viime viikolla sain lopulta ilokseni allekirjoittaa sopimuksen.”

Hyökkäysvoimaa ja maaleja

Riihilahti pelasi ensimmäisen ottelunsa Tampere Unitedissa jo huhtikuun lopussa. Silloin kakkosjoukkue otti puhtaan 0–2-voiton Loiskeesta, ja Riihilahti teki molemmat maalit. Tätä hyökkääjä haluaa tietenkin tuoda myös edustukseen.

”Haluan tuoda joukkueeseen lisää asennetta, hyökkäysvoimaa ja maaleja. Toivon tuovani pukuhuoneeseen kilpailua ja positiivista energiaa”, Riihilahti summaa.

Urheilutoimenjohtaja Suonperä komppaa tätä auliisti.

”Kristoffer on asennepelaaja ja hyvä boksissa. Hän tuo hyvän vaihtoehdon hyökkäykseen ja on erityisesti todella hyvä joukkuepelaaja. Sellaisia ihmisiä tarvitaan aina kun halutaan luoda voittavaa tarinaa.”

Vaikka loukkaantumiset ovat haitanneet Riihilahden etenemistä urallaan, hän ei suinkaan tule Tampere Unitediin tyytyäkseen peleihin Ykkösessä.

”Olen aina pelannut päästäkseni mahdollisimman korkealle, eikä mikään ole muuttunut loukkaantumisista huolimatta. Päin vastoin ne ovat tuoneet lisää motivaatiota ja halua näyttää taitoni ihmisille.”

”Tähtään siihen että maaleja tulee tulevaisuudessa myös korkeammilla sarjatasoilla”, Riihilahti painottaa.

Katso Kristoffer Riihilahden haastattelu

TamU-Kauppa

Pääyhteistyökumppanit

Yhteistyökumppanit

Mukana matkalla Eurooppaan

Ottelukumppanit

Muut kumppanit

13.5. EBK - TamU 2 – 2 rpk.

12.5. TKT - TamU naiset 0 – 0 rpk.

9.5. TamU 2 - Ylöjärvi United 1 – 0

16.5. klo 17 KPV - TamU

16.5. klo 16 TamU naiset - FC HaPo

15.5. klo 20 ACE - TamU 2