Kauden 2026 joukkueen rakentaminen on aloitettu käyttämällä neljän pelaajan optiot. Näiden myötä topparit Ardian Kovaqi ja Joel Laitinen sekä keskikenttäpelaaja Tuukka Törmä ja laitapelaaja Joona Hallivuori on kiinnitetty Sinipaitoihin myös tulevalle kaudelle. Näiden lisäksi maalivahti Oskari Hirvosella, puolustaja Abu Seyarilla sekä keskikentän Jasu Niemisellä alkaa 2+1-vuotisten sopimusten toinen vuosi.

Käytetyt optiot
- Ardian Kovaqi, toppari, 203 ottelua liiton sarjoissa
- Joel Laitinen, toppari, 150 ottelua liiton sarjoissa
- Joona Hallivuori, laitapelaaja, 40 ottelua liiton sarjoissa
- Tuukka Törmä, keskikenttäpelaaja, 36 ottelua liiton sarjoissa
Tampere Unitedilla on nyt julkaistujen optioiden myötä sopimus yhteensä seitsemän pelaajan kanssa. Ardian Kovaqi ja Joel Laitinen ovat pelanneet kaudella 2025 useimmissa otteluissa toppariparina tai kahtena kolmesta topparista. Kovaqilla on ennen päätöskierrosta pelattuna 24 ottelua joissa on kertynyt 2008 minuuttia, ja Laitisella on 23 ottelua ja 2070 minuuttia.
Optiopelaajista kolmanneksi eniten peliminuutteja kuluvan kauden Ykkösessä on Joona Hallivuorella, joka on pelannut 18 ottelua ja 1230 minuuttia. Tuukka Törmällä on puolestaan kaudelta 17 ottelua ja 406 minuuttia. Molemmat pelaajat tekivät tällä kaudella myös uransa ensimmäisen maalin Ykkösessä. Hallivuorella tämä merkkipaalu osui 6.8. Tammelan stadionilla pelattuun FC Jazz -otteluun ja Törmällä viime perjantain KPV-otteluun.
Kovaqi ja Laitinen kuuluvat siis joukkueen kokeneeseen konkariosastoon, kun taas Hallivuori ja Törmä hakevat vielä lopullista läpimurtoaan valtakunnallisissa sarjoissa. Molemmat pelaajat ovat vuonna 2005 syntyneinä vielä jalkapalloilijoina nuoria, joten kehitystä voi tapahtua lähivuosina isoinkin harppauksin.
Muista ensi kauden sopimuspelaajista maalivahti Oskari Hirvonen on samaa vuoden 2005 ikäluokkaa. Hirvonen teki debyyttinsä Ykkösessä vasta ylemmän jatkosarjan otteluissa sarjanousun karattua Sinipaidoilta, ja esitykset lupaavat hyvää tulevaisuutta.
Keskikenttäpelaaja Jasu Nieminen ja Abu Seyar ovat vuonna 2007 syntyneinä kuluvan kauden joukkueen nuorimmat pelaajat. Peliminuutit ovat jääneet molemmilla vielä varsin vähiin, mutta Nieminen on pelannut hyvät 45 minuuttiset kahdessa viimeisessä ottelussa. Lisäksi Nieminen on pelannut seitsemässä kakkosjoukkueen Kolmosen ottelussa 587 minuuttia.
Seyar on puolestaan käynyt kentällä edustusjoukkueessa vain yhdessä Suomen Cupin ottelussa, mutta lisäksi hänellä on tältä kaudelta yksi Kakkoseen peli lainalla HJS:ssä, kaksi Kolmosen peliä kakkosjoukkueessa sekä neljä P20 SM-karsintasarjan peliä NoPSissa.
Osta kausikortti kaudelle 2026
Kausikortit kaudelle 2026 maksavat pääkatsomoon 119 € aikuisilta ja 89 € alennusryhmiltä. Kannattajapäätyyn hinnat ovat 99 € aikuisilta ja 69 € alennusryhmiltä. Nopeimmat saavat vielä näistä hinnoita 10 €:n alennuksen kampanjakoodilla KK10POIS. Kausikortit ovat myynnissä TamU-kaupassa.
Yksittäisten kausikorttien lisäksi myynnissä on kahden kausikortin paketteja, joiden ostajille toimitetaan kaupan päälle paketin teemaan sopivat kannattajatuotteet. Kahdelle aikuiselle tarkoitetun paketin ostajat saavat kaupan päälle sinisen ja vihreän tölkkicoolerin, ja lapsi-aikuispaketteihin tulee kaupan päälle tuubihuivi. Paketin voi valita joko pääkatsomoon tai kannattajapäätyyn.
Ostamalla paketin kausikortit saa edullisemmin kuin ostamalla kausikortit yksittäin. Pakettien hinnat näkyvät TamU-kaupassa. Lapselle tuleva kausikortti on käytännössä alennusryhmien kausikortti, jota voivat käyttää 7–16-vuotiaiden lasten lisäksi myös seuran jäsenet ja osakkaat sekä opiskelijat, varushenkilöt ja eläkeläiset.
Kausikorttiin sisältyvät kaikki kauden 2026 kotiottelut Ykkösessä (13–14 ottelua) sekä mahdolliset kotiottelut Suomen Cupissa ja nousukarsinnoissa. Kausikortin ostajat pääsevät otteluissa myös ensi kaudella stadionin 3. kerroksen sisätiloissa sijaitsevalle TamU-klubille.



