Vain 13 pelaajan vahvuudella sunnuntaina Poriin lähtenyt kakkosjoukkue hävisi sunnuntaina PoPalle 2–1 (0–1). TamU vei ottelua lähes sen koko ajan, mutta joutui taipumaan toisella jaksolla.

Ensimmäisellä jaksolla Vesa Suonsyrjä teki hienolla laukauksella johtomaalin, joka hylättiin aiheettomasti paitsiona. Avausjakson loppuvaiheilla Tero Lepola karkasi Heikki Raappanan laatupassista viimeistelemään harjoituskauden avausmaalinsa.
Toisella puoliajalla Kakkosjoukkue loi lukuisia maalipaikkoja, mutta vimeistely ontui. PoPa iski kahdesti käytännössä ainoista tilanteistaan pallot maaliin ja voitti lukemin 2–1 vieraiden kovasta painostuksesta huolimatta.
”Kun katsotaan tuloksen taakse niin tämä oli harjoituskautemme paras peli meiltä”, kommentoi päävalmentaja Mikko Jokela ottelua. ”Vain tulos oli negatiivinen ja se on näissä peleissä toisarvoista. Tästä on hyvä jatkaa.”
Kakkosjoukkueen harjoituskausi jatkuu NePan vieraana ensi torstaina 7.4. klo 20 Kaukajärven tekonurmella.