Tampere United haki kauden pisimmästä vierasreissusta täydet kolme pistettä voitettuaan Rovaniemen Palloseuran puhtaasti 0–2 (0–1). Kotijoukkue oli ensimmäisellä jaksolla hivenen niskan päällä, mutta maalinteon avasi vieraiden Taha Özcelik kauniilla laukauksella maalin takakulmaan kun ensimmäistä jaksoa oli jäljellä kymmenisen minuuttia. TamUn työsarkaa helpotti RoPS-vahti Tino Korhosen ulosajo ensimmäisen jakson lopulla, mutta lopullista ratkaisua saatiin odottaa toisen jakson lisäajalle, jolloin Juho Heikkinen niittasi ottelun upealla kaukolaukauksella.


0 – 2

- Voitto pitää TamUn sarjakärjessä kahden pisteen erolla KuPS Akatemiaan ja PKKU:hun.
- Ottelu oli TamUlle ja Joonas Immoselle kolmas peräkkäinen nollapeli.
RoPS tuli vahvasti laitojen kautta, mutta pystyttiin puolustamaan ne hyvin, josta iso hatunnosto joukkueelle.
Päävalmentaja
Vastustaja sai valtavan määrä kulmapotkuja, mutta meidän pelaajat puolustivat jokaisen tilanteen vahvasti ja kurinalaisesti.
Päävalmentaja
Valtava kiitos kaikille, jotka olivat tehneet pitkän reissun kannattamaan omiaan. Oli mahtavaa tarjota voitto heille!
Päävalmentaja
Ottelun ehkäpä puhuttanein asia oli upeasta voitosta huolimatta Jesse Huhtalaan kohdistunut ruma taklaus, jonka myötä tähtihyökkääjä joutui tulemaan vaihtoon jo ennen kuin ottelua oli pelattu kahtakymmentä minuuttia.
”Huhtalaan kohdistuneesta taklauksesta olisi pitänyt tulla suora punainen, koska napit tulivat suoraan polven alapuolelle. Jesse menee seuraavaksi magneettiin ja sitten tiedetään jatkoaskeleet”, kertoo päävalmentaja Sebastian Bowles tilanteesta.
Ottelun alku mentiin kotijoukkueen merkeissä, ja ensimmäinen vaarallinen tekopaikka nähtiin jo kolmannella peliminuutilla, kun TamUssakin talvella käväissyt Adam Mekki teki vasemmalla hyvän juoksun tyhjään tilaan ja laittoi pallon vaarallisesti maalin eteen. Ardian Kovaqi sai jalkansa väliin, ja Benjamin Simsekin veto hiukan kauempaa nousi onneksi maalin yli.
Pari minuuttia myöhemmin RoPS tuli oikealta laidalta, jossa Juuso Polvi pääsi keskittämään ja oli vain senteistä kiinni, ettei rovaniemeläiskapteeni Simo Roiha päässyt puskemaan aivan maalin edestä.
”RoPS tuli vahvasti laitojen kautta, ja varsinkin Mekin kaistaa käyttäen he saivat luotua nopeita ylivoimia ja pelattua vaarallisia palloja meidän laitapakin selustaan. Pystyttiin kuitenkin puolustamaan ne hyvin, josta iso hatunnosto joukkueelle”, Bowles kiitteli.
Viiden minuutin pelin jälkeen TamUkin oli vetopaikassa, kun pallo pelattiin sivurajaheiton jälkeen Taha Özcelikin ja Arttu Raittisen kautta Joonas Rantalalle, joka sai laukoa vapaasta tilasta joskin melko pienestä kulmasta. Puolustaja blokkasi kuitenkin vedon kulmaksi.
Jesse Huhtala loukkaantumisen aiheuttanut ruma taklaus tapahtui jo vartin kohdalla. Pienen huollon jälkeen Huhtala yritti vielä jatkaa peliä, mutta joutui jättämään kentän viitisen minuuttia myöhemmin.
Huhtalan loukkaantumiseen liittynyt episodi toi otteluun hiukan seesteisen vaiheen, jonka jälkeen RoPS otti ottelun jälleen hallintaansa. TamUn tavaramerkiksi alkukauden vaikeuksien jälkeen tullut tiivis boksipuolustus piti kuitenkin rovaniemeläiset poissa varsinaisista tekopaikoista, ja tuloksena oli lähinnä kulmapotkuja. Etenkin Ardian Kovaqi teki useita tärkeitä katkoja.
”Vastustaja sai valtavan määrä kulmapotkuja, mutta meidän pelaajat puolustivat jokaisen tilanteen vahvasti ja kurinalaisesti. ’Immo’ hoiti ne pari tilannetta mitä hänelle tuli varmasti”, totesi Sebastian Bowles maalivahti Joonas Immoseen viitaten.
RoPSin hallitessa palloa TamU sai muutamia hyviä tilaisuuksia vastahyökkäyksiin. Lopulta maali syntyi nopeasta hyökkäyksestä, joka lähti liikkeelle keskiympyrän kohdilta annetusta lyhyestä vapaapotkusta.
Vastahyökkäyksestä ei varsinaisesti voida puhua, sillä RoPSilla oli kaikki pelaaja pallon alla. Arttu Raittinen rymisteli röyhkeästi pallon kanssa eteenpäin ja pelasi Taha Özcelikin kanssa seinän, joka vei hänen boksiin lähelle päätyrajaa. Siitä ”Arde” syötti alapuolella vapaana olleelle Joonas Rantalalle, joka löysi Özcelikin keskeltä vapaana. Todella kaunis laukaus maalin taka-alakulmaan muutti lukemiksi 0–1.
Päävalmentaja Sebastian Bowles kertoi, että kympissä pelanneelle Tuukka Törmälle ja pykälää alempana pelanneelle Taha Özcelikille oli annettu vapaus vaihtaa rooleja pelin aikana.
”Pian Tahan siirryttyä kymppiin hän laukoi komean maalin vähän ottelun virtaa vastaankin”, myhäili Bowles ottelun jälkeen.

Maalin jälkeen ottelu eteni samoissa asetelmissa kuin siihenkin asti, eli RoPS piti palloa ja TamU pyrki iskemään vastaan. Tällaisesta tilanteesta syntyi myös RoPS-maalivahdin ulosajo, kun Lauri Kesti lähetti Arttu Raittisen läpiajoon. Maalivahti joutui kaatamaan Raittisen boksin ulkopuolella, ja päätuomari nosti punaisen kortin konsultoituaan ensin avustavaansa. Ulosajo oli kiistatta ainoa oikea ratkaisu, ja tallenteilta selviää, että tilanne ei ollut myöskään paitsio.
”’Arden’ läpiajo oli loistavasti ajoitettu, ja hän pääsi tikkaamaan pallon veskan ohi ja kontaktin jälkeen selvä punainen”, Bowles arvioi.
Seuranneen vapaapotkun laukoi Joonas Rantala, mutta veto kiersi niukasti maalin yläkulman ohi. Näin TamU pääsi tauolle juonimaan yhden maalin johtoasemassa, miten miesylivoima hyödynnettäisiin toisella jaksolla.
Miesylivoima jää hyödyntämättä
Ottelun toisella jaksolla pelin kulku luonnollisesti muuttui. Mitä pidemmälle ottelu eteni, sitä enemmän TamU piti palloa, mutta vaarallisia tekopaikkoja se ei kyennyt juurikaan luomaan. Muutaman kerran sentään päästiin hyviinkin vetopaikkoihin, mutta laukaukset eivät suurempaa vaaraa RoPSille aluksi tuottaneet.
RoPSin maalille vaihdettu Topi Valtonen joutui ensimmäisen kerran torjuntatöihin tunnin kohdalla. TamU siirteli palloa rauhallisesti RoPSin muodon ulkopuolella, ja kun pallo lähetettiin lopulta boksiin, Arttu Raittinen voitti kakkospallon ja haki vetopaikan rangaistusalueen kaaren sisältä. Veto jäi kuitenkin hivenen liian keskelle, ja Valtonen sai kätensä pallon tielle.
Heti tämän jälkeen RoPS sai kulmapotkun, ja Adam Mekki laittoi pallon hyvin maalin eteen. Tällä kertaa TamUn topparit eivät harvinaisesti päässeet katkoon, mutta Arttu Leppänen ei onneksi saanut päällään käännettyä palloa maalia kohti.
Päävalmentaja Sebastian Bowles ei ottelun jälkeen ollut tyytyväinen toisen jakson tekemiseen.
”Se oli tasaista vääntöä, jossa pääsimme kyllä murtautumaan useasti, mutta meidän keskitykset jäivät ensimmäiseen vastustajaan”, Bowles manasi.
Reilu parikymmentä minuuttia ennen täyttä aikaa TamU haki uutta hyökkäysvoimaa kentälle, kun Juho Heikkinen ja loukkaantumisensa jälkeen kokoonpanoon palannut Janar Georg korvasivat Tuukka Törmän ja Lauri Kestin.
Tuoreet jalat toivatkin hieman piristystä Sinipaitojen pallolliseen peliin, mutta aiempaa pidemmistä pallonhallintajaksoista huolimatta tekopaikat olivat yhä vähissä. Toisaalta myöskään RoPS ei saanut ihmeitä aikaan, ja parhaissa vetopaikoissa laukaukset rämisivät maalin takana verkkoaitaan.
Ottelun viimeisellä parikymppisellä Juho Heikkinen oli ratkaisevasti mukana lähes jokaisessa TamUn hyökkäyksessä. Jesse Huhtalan kärjessä korvannut Matias Sarlin puolestaan teki valtavan määrän töitä aina kun pallo oli RoPSin alakerrassa
Palkintonsa kaksikko sai lisäajan neljännellä minuutilla, kun Sarlinin prässäys pakotti maalivahdin huonoon avaukseen suoraan Taha Özcelikin jalkaan keskiympyrässä. Özcelik syötti pallon heti ylös Heikkiselle, joka pyöritteli palloa aikansa RoPS-puolustajien estelyistä huolimatta ja eteni samalla rangaistusalueen kaarelle. Siitä neljän vastustajan keskeltä olikin sitten mukava tällätä pallo voimalla maalin takakulmaan.
Päätösvihellys kuultiin pian pelin jatkuttua keskiympyrästä. Näin TamU otti todella maistuvan 0–2 (0–1) -voiton ja jatkaa Ykkösen sarjakärjesssä.
Päävalmentaja halusi lopuksi kiittää Rovaniemellä mukana olleita kannattajia.
”Valtava kiitos kaikille, jotka olivat tehneet pitkän reissun kannattamaan omiaan. Oli mahtavaa tarjota voitto heille!”
Torstaina jälleen Tammelaan
Ottelut jatkuvat suhteellisen tiiviiseen tahtiin, sillä jo torstaina 15.5. TamU saa Tammelan stadionille vieraakseen Espoon Palloseuran, jolla on allaan kaksi tappiota FC Interin kakkosjoukkueen haettua pisteet Espoosta sunnuntaina.
Kaikkinensa Ykkönen on osoittautunut tällä kaudella erittäin tasaiseksi sarjaksi, jossa ei tässä vaiheessa ole erottunut selviä kärki- tai tyvipään joukkueita, ehkä poislukien vasta yhden pisteen saanut Mikkelin Palloilijat. Jännitystä tulevissa otteluissa siis riittää.

0 – 2
( 0 – 1 )

90+4′ Juho Heikkinen
Yleisöä:
649
1 | Joonas Immonen C | ||
4 | Ardian Kovaqi | ||
8 | Rasmus Lehtonen | ||
9 | Jesse Huhtala | 19' | |
10 | Taha Özcelik | ||
11 | Arttu Raittinen | 81' | |
15 | Joonas Rantala | 90' +1 | |
17 | Lauri Kesti | 67' | |
21 | Joona Hallivuori | ||
27 | Tuukka Törmä | 67' | |
35 | Joel Laitinen | ||
31 | Oskari Hirvonen | ||
2 | Jani Alaperä | ||
3 | Jonne Koistinen | ||
13 | Eero Lamberg | ||
18 | Janar Georg | 67' | |
24 | Arttu Mättö | 81' | |
28 | Abu Seyar | ||
30 | Juho Heikkinen | 67' | |
33 | Matias Sarlin | 19' |
1 | Tino Korhonen | 42' | |
4 | Lukas Ilola | ||
6 | Finn Heiserholt | ||
10 | Adam Mekki | ||
14 | Juuso Polvi | ||
17 | Benjamin Simsek | 63' | |
20 | Simo Roiha C | ||
22 | Aapo Savolainen | 13' | 44' |
25 | Arttu Leppänen | ||
27 | Oliver Wimmer | ||
28 | Veeti Katermaa | 70' | |
36 | Topi Valtonen | 44' | |
3 | Joel Niska | 70' | |
8 | Tatu Lakela | ||
11 | Tomas Varhi | 63' | |
23 | Eliias Irvankoski |