TamU kaatoi FC Jazzin vauhdikkaassa mittelössä

07/08/2025 TamU
Otteluraportti

Tammelan stadionilla nähtiin torstai-iltana viihdyttävä ja tapahtumarikas Ykkösen ottelu, kun Tampere United isännöi FC Jazzia. TamU otti ottelusta riemastuttavasti täyden pistepotin lukemin 4–2 (2–0) ja nousi Ykkösen sarjataulukossa jo viidenneksi. Huipputasaisessa sarjassa TamU on tasapisteissä kahden muun joukkueen kanssa, eikä sarjan kärkeenkään ole matkaa kuin viisi pistettä

Ykkönen

4 – 2

  • Poissaolijoista huolimatta TamUn esitys oli vakuuttava.
  • FC Jazz oli vastustajana yllättävän vaisu.
  • TamU on saalistanut neljästä viime pelistä yhteensä kymmenen pistettä.
Katso kooste

Meillä oli vähän hampaankolossa Porin reissusta, ja nyt saatiin kunnon revanssi. Kaikki kunnia jätkille, jotka noudattivat hienosti pelisuunnitelmaa.

- Sebastian Bowles
Päävalmentaja

Tosi tärkeä voitto meille, ja kun itselläkin oli muutama hyvä onnistuminen loukkaantumisen jälkeen, niin toihan tämä paljon itseluottamusta jatkoa ajatellen.

- Joona Hallivuori
Wingback

Me tehtiin kesän vaikean jakson aikanakin paljon töitä ja tiedettiin, että yksi tulos riittää kääntämään kurssin. Nyt kun tosipelit tulee, me ollaan aika hyvässä vireessä.

- Sebastian Bowles
Päävalmentaja

Ottelu alkoi räväkästi, kun porilaispuolustus joutui jo parin minuutin pelin jälkeen kaatamaan oivasti prässänneen Arttu Mätön. Seuranneen Rasmus Lehtosen vapaapotkun Jazz-vahti Remu Koikkalainen ehti vielä torjumaan kulmaksi, mutta lisää oli tulossa.

Juho Heikkisen kulmapotkuun ehti päineen ensimmäisenä samainen Lehtonen. Koikkalainen sai taas kätensä väliin, mutta pallon kimposi takatolpalle kokeneen Joonas Lakkamäen jalkoihin, ja tämän täydellisesti epäonnistunut kosketus valutti pallon kotijoukkueen kannattajien riemuksi maalin alakulmaan.

Juho Heikkinen pelasi jälleen hyvän ottelun. Kuva: Jarkko Isto.

Ensimmäinen jakso oli kokonaisuudessaan varsin tasokasta Ykkösen futista. Kotijoukkue uskalsi rakennella ja kierrättää palloa näyttävästi, mutta myös vastustajalla oli vastahyökkäyksistä mahdollisuutensa.

Ottelun toinen osuma syntyi puolen tunnin pelin jälkeen, kun Jimi Kovalainen kirmasi Rasmus Lehtosenpitkän purkupallon perään ja haltuunoton sijaan päättikin tarjoilla puolivolleystä syötön boksiin. Maalin edestä löytyi erinomaisen juoksun topparin ohi tehnyt tutkapari Jesse Huhtala, joka laukoi pallon suoraan syötöstä verkon perille.

Jazzilla oli ensimmäisen jakson lopulla omat hetkensä, mutta TamU-vahti Joonas Immonen torjui varmasti muun muassa Firminon lähentelyt. Tauolle mentiin kotijoukkueen riemukkaassa 2–0-johdossa.

Aina vaarallinen Firmino saatiin pidettyä läpi ottelun pääasiassa hyvin kurissa, ja porilaisten maaliruisku jäi tällä kertaa maaleitta. Kuva: Jarkko Isto.

Toinen puoliaika – ottelu ratkeaa

Vierasjoukkue tuli toiselle jaksolle vahvasti ja otti pelin hallinnan ensimmäiseksi kympiksi itselleen. Tampere United puolusti kurinalaisesti, ja kun vastustajan lähentelyt eivät tuottaneet osumia, Sinipaidat jatkoivat maalitehtailuaan.  

Jesse Huhtala onnistui maalinteossa jo viidennessä peräkkäisessä ottelussa. Kuva: Jarkko Isto.

Kun ottelukellon lukema lähestyi täyttä tuntia, avauskokoonpanoon nostettu Joona Hallivuori kiitti luottamuksesta ja jatkoi päällään Taha Özcelikin noston ohi vastaan tulleen maalivahti Koikkalaisen.

”Siinä tuli hyvä pallo linjaan Tahalta. Ajattelin ensin ottaa haltuun, mutta sivusilmällä näin, että maalivahti oli höntyillyt vastaan, niin päätin yrittää suoraan takakulmaan ja sinnehän se upposi”, ensimmäisen sarjamaalinsa Sinipaidoissa viimeistellyt maalintekijä analysoi osumaansa.

Päätykatsomo ei ehtinyt edes chanttia vaihtaa, kun parin minuutin päästä soi taas. Tällä kertaa Hallivuori kunnostautui syöttäjänä, ja Jimi Kovalainen kävi puskemassa pallon lähietäisyydeltä sisään.

”Pääsin hyvin mukaan hyökkäykseen ja sain Jessen syötön sujuvasti haltuun. Näin, että Jimi oli menossa takatolpalle, joten päätin nostaa pallon sinne. No, Jimilta hieno pusku ja pallo maaliin”, Hallivuori kertasi.

Jonne Koistinen piti Baba Harunan pois maalipaikoilta. Kuva: Jarkko Isto.

Kotijoukkueen isoin taistelutahto oli tässä vaiheessa käytetty, ja kun vaihtoruletti lisäksi vähän sotki peliä, vastustaja pääsi viimeisen puolen tunnin aikana kaunistelemaan lukemia parin osuman verran. Kavennusmaalin 4–1:een teki TamUn hiukan lepsun puolustamisen avittamana Justus Lehto, jolle maali oli jo kauden yhdeksäs Ykkösen peleissä.

Vartti ennen loppua Jazz-vahti Koikkalainen seikkaili taas, ja kentälle vaihdosta kirmannut Jasu Nieminen nosti noin 40 metristä tyylikkään pallon kohti tyhjää maalia. Kotiyleisön harmiksi pallo napsahti keskelle ylärimaa, ja näin nuoren miehen avausmaali Ykkösessä jäi vielä odottamaan tulevia pelejä.

Jasu Nieminen oli lähellä avata maalitilinsä Tampere Unitedissa. Kuva: Jarkko Isto.
Toppari Joel Laitinen ja TamUssa viime kaudella ihastuttanut Baba Haruna taistelevat pallosta. Kuva: Jarkko Isto.

Nopeasti tämän jälkeen Lui Bradbury teki todella kauniin 4–2-kavennusmaalin komean yksilösuorituksen päätteeksi. Mitään varsinaista loppukiriä Jazz ei kuitenkaan saanut luotua.

Varsinaisen peliajan viime minuuteilla nähtiin kotiyleisöä runsaasti huvittanut episodi, kun Sinipaitojen huoltaja Weeti Tero piipahti korostetun rauhallisesti suihkuttamassa kylmäsprayta maalivahti Joonas Immosen reiteen – ja vähän omaan tukkaansakin. Jalkapallokulttuuria tämäkin!

Myös Weeti Tero pääsi lopussa kentän puolelle. Kuva: Jarkko isto.

Hallivuori ja Bowles pitivät joukkueen peli-ilmeestä

Oman asetelmansa keskiviikon otteluun toi joukkueiden edellinen kohtaaminen toukokuussa Porissa. Tuo ottelu oli TamUlta pelillisesti monella tapaa hyvä, mutta muutama ratkaiseva virhe johti silloin harmilliseen tappioon viime hetken takaiskumaalilla.

”Meillä oli vähän hampaankolossa Porin reissusta, ja nyt saatiin kunnon revanssi. Kaikki kunnia jätkille, jotka noudattivat hienosti pelisuunnitelmaa tänään. 4-0-tilanteessa keskittyminen vähän herpaantui, ja vastustaja sai maalinsa turhan helposti. Hyvä duuni joukkueelta joka tapauksessa ja tästä on hyvä jatkaa”, päävalmentaja Sebastian Bowles jakoi kiitosta pelaajilleen.

Ottelun parhaana pelaajana palkitun Joona Hallivuoren edellisestä ottelusta oli lähes kuukausi, mutta mies sai jalkansa kuntoon oikeaan aikaan:

”Tosi tärkeä voitto meille, ja kun itselläkin oli muutama hyvä onnistuminen loukkaantumisen jälkeen, niin toihan tämä paljon itseluottamusta jatkoa ajatellen.”

Myös päävalmentaja suitsutti Hallivuoren suoritusta:

”Joona tuli sisään aika tiukkaan paikkaan, sillä Jonua [Joonas Rantala] ei ole tällä kaudella juurikaan lepuutettu. Isot saappaat oli täytettävänä, ja jätkä hoiti roolin upeasti.”

Hallivuori kertoi pelaavansa juuri siellä, mihin valmennus hänet määrää.

”Mä olen joskus aikaisemminkin urallani pelannut wingbackia, että sinänsä paikka on tuttu. Eikä vasen puolikaan ole varsinaisesti ollut ongelma. Totta kai se on vähän raskas paikka, mutta pitää treenata tarpeeksi, jotta jaksaa juosta”, Hallivuori pohti.

Bowles korosti, että kauden toisen puoliskon hyvä peli-ilme ei ole tullut ilmaiseksi.

”Me tehtiin kesän vaikean jakson aikanakin paljon töitä ja tiedettiin, että yksi tulos riittää kääntämään kurssin. Nyt kun tosipelit tulee, me ollaan aika hyvässä vireessä.”

Hallivuori muotoili ääneen joukkueen ja kannattajien yhteisen tavoitteen tuleviin otteluihin.

”Meillä on kymmenen pistettä neljästä viime pelistä. Pidetään tämä taso, niin eiköhän me sinne ylempään loppusarjaan olla menossa.”

Koska ottelut jatkuvat jo viikonloppuna, tärkeintä on nyt palautuminen ja pelaajien kunnossa säilyminen.

”Torstaina jätkillä on ansaittu vapaapäivä. Perjantaina on palauttava sessio, jossa kuulostellaan vähän, millaiset energiatasot joukkueella on. Lauantaina on sitten peliin valmistava treeni, ja sunnuntaina on tavoitteena ottaa voitto ja vahvistaa asemia sarjassa entisestään”, Bowles avasi lähipäivien aikataulua.

Seuraavan kerran päävalmentaja Bowlesin joukot hakevat voittoa sunnuntaina 7.8. kun sinivihreä tsunami rantautuu Tuusulaan. Ottelu alkaa 17.00, kaikki paikalle kannustamaan TamU kohti ylempää loppusarjaa!


Ykkönen

4 – 2

( 2 – 0 )

5′ Oma maali
30′ Jesse Huhtala
58′ Joona Hallivuori
60′ Jimi Kovalainen

Yleisöä:
941

65′ Justus Lehto
78′ Lui Bradbury

Yleisöä:
941

1 Joonas Immonen C
3 Jonne Koistinen 44'
8 Rasmus Lehtonen
9 Jesse Huhtala 69'
10 Taha Özcelik 60'
17 Lauri Kesti
21 Joona Hallivuori
23 Jimi Kovalainen 64' 84'
23 Arttu Mättö 84'
30 Juho Heikkinen 69'
35 Joel Laitinen
25 Gazmir Hajdinaj
4 Ardian Kovaqi 84'
7 Julius Stenroos 84'
18 Janar Georg
19 Joona Orava 69'
22 Verneri Maunuksela
26 Jasu Nieminen 69'
33 Matias Sarlin 60'
28Remu Koikkalainen
3Elias V<esala 46'
5Joonas Lakkamäki
8Mattheus Victor
9 Firmino 40' 71'
10Justus Lehto
15Lui Bradbury
20Veka Ketonen 3' 36'
21Niilo Puustinen 46'
23Leo Kyllönen
45Jere Riissanen 46'
1Arttu Takala
4Alex Luhtanen
7Bara Haruna 46'
11Justus Rantanen 46'
13Eeli Kiiskilä 36'
19Felic Lamminen 71'
77Nehir Aydin 46'

TamU-Kauppa

Pääyhteistyökumppanit

Yhteistyökumppanit

Mukana matkalla Eurooppaan

Ottelukumppanit

Muut tukijat

18.9. TamU - OLS 0 – 2

21.9. TuTo - TamU naiset 2 – 4

20.9. Ylöjärvi United - TamU 2 1 – 1

28.9. klo 16 KuPS Akatemia - TamU

27.9. klo 14 TamU naiset - FC HaPo

27.9. klo 16 TamU 2 - TPV 2